
„W związku z ostatnimi wydarzeniami związanymi z silnymi wiatrami i wichurami, na skutek których ponad milion gospodarstw domowych pozostało bez prądu, Stowarzyszenie «Kominy Polskie» postuluje pilne podjęcie działań legislacyjnych w zakresie tzw. komina bezpieczeństwa, zabezpieczającego podstawowe potrzeby użytkowników w sytuacjach kryzysu energetycznego, w zakresie ogrzewania budynków. Obligatoryjny komin bezpieczeństwa umożliwiałby wielu użytkownikom korzystanie w krytycznych sytuacjach z możliwości ogrzewania alternatywnymi urządzeniami, które nie wymagają energii elektrycznej lub gazu, a wykorzystują drewno czy biomasę”.
W uzasadnieniu czytamy:
„Współcześnie komin bezpieczeństwa jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Prawie wszystkie nowoczesne systemy są uzależnione od energii z sieci, a przede wszystkim od energii elektrycznej. Bez niej nie będzie działać ani ciepła woda, ani centralne ogrzewanie. Wszystkie te systemy wymagają zastosowania urządzeń pomocniczych, takich jak przenośniki i pompy. Te z kolei działają tylko przy użyciu energii elektrycznej. Pomimo udoskonalonych technologii urządzeń, zapotrzebowanie na energię na całym świecie wciąż rośnie. Wynika to, z jednej strony z szybko rosnącej liczby ludzi na świecie, a z drugiej – z rozwoju technologii zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. W wielu przypadkach rozbudowa sieci przesyłowych nie nadąża za tymi gwałtownymi zmianami, co prowadzi do powstawania „wąskich gardeł” i przeciążeń. Awaria ogrzewania może mieć różne przyczyny: huragan, przeciążenie sieci energetycznej (blackout), utrata ciepła sieciowego z powodu uszkodzenia przestarzałych rurociągów, awaria gazociągów, utrata dostaw gazu spowodowana wydarzeniami politycznymi. Wymienione przyczyny stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw, a tym zapewnienia koniecznego ciepła, zwłaszcza indywidualnym użytkownikom. Każdy, kto posiada komin bezpieczeństwa wie, jak bardzo jest on cenny i pożądany w kontekście niespodziewanych awarii czy kłopotów z dostawami energii.”
Marcin Ziombski – Krajowa Izba Kominiarzy
„W ostatnim czasie miało miejsce wiele sytuacji, które wskazują na potrzebę zapewnienia ogrzewania w sytuacjach kryzysowych i ekstremalnych. Z jednej strony były to wichury, które pozbawiły ponad milion gospodarstw domowych prądu, z drugiej strony tragedia związana z wojną na Ukrainie i widmo kryzysu energetycznego. Sposobem zaradczym może być komin bezpieczeństwa i podłączone do niego urządzenie grzewcze, np. na biomasę. Idea komina bezpieczeństwa w naszych warunkach jest bardzo ważna. Każdy obywatel ma prawo do korzystania z ogrzewania, a Państwo powinno zapewnić ku temu sprzyjające warunki w zakresie uwarunkowań prawnych.”Dr hab. inż. Dariusz Bajno – profesor Politechniki Bydgoskiej
„Na podstawie wieloletniego doświadczenia nabytego podczas praktyki zawodowej, szczególnie przy sporządzaniu opinii i ekspertyz technicznych, uważam za konieczne wprowadzenie do nowoczesnego budownictwa elementu komina bezpieczeństwa. Aktualnie budownictwo powinno być nie tylko nowoczesne, lecz powinno również korzystać z doświadczenia oraz wiedzy ekspertów, a także zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Komin bezpieczeństwa to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego gospodarstw domowych, które nie będzie alternatywą, lecz uzupełnieniem rozwiązań nowoczesnych. Może okazać się w przyszłości, że krajowa gospodarka energetyczna okresowo będzie niewydolna, a przecież na niej oparta jest skuteczność dzisiejszych nowoczesnych instalacji. Polskie elektrownie nie są szczególnie chronione, stąd możliwe jest okresowe ich unieruchomienie, np. wskutek czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia losowe, awarie czy działania dywersyjne. Popieram inicjatywę wprowadzenia w zapisach przepisów budowlanych obowiązku wyposażania budynków w komin awaryjny, który w praktyce jest kominem bezpieczeństwa.