Jeżeli marzy nam się kominek w salonie, najlepiej uwzględnić ten pomysł w planach już na etapie projektowania domu. Im wcześniej skontaktujemy się z kominiarzem i fachowcem od stawiania kominów, tym lepiej. Dzięki temu Kominekbędziemy mogli uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Zastanów się, do czego ma być wykorzystywany kominek

Przed rozpoczęciem budowy kominka powinniśmy się dobrze zastanowić, do czego zamierzamy go wykorzystywać. Zupełnie inny kominek będziemy budować, jeśli ma on pełnić głównie funkcje dekoracyjne i być używany okazjonalnie, inny jeżeli ma się on stać głównym źródłem ciepła rozchodzącego się do pozostałych pomieszczeń.

Jeżeli zdecydujemy się zbudować jedynie mały "dekoracyjny" kominek, wystarczy, że zastosujemy wkład o mocy 6-7 kW. Jeżeli jednak będziemy chcieli zbudować kominek, przy pomocy którego ogrzejemy dwustumetrowy dom, potrzebny będzie wkład kominkowy o mocy 18-20 kW i system rozprowadzający ciepło po wszystkich pomieszczeniach.

Gdzie kominki powinny być umiejscowione?

Ponieważ kominek zwykle poza funkcją grzewczą, pełni również funkcję dekoracyjną, większość osób decyduje się na jego budowę w wyeksponowanym miejscu - na przykład centralnym punkcie salonu.

Zanim jednak wybierzemy miejsce, należy zastanowić się, gdzie kominek będzie mógł najlepiej wykorzystać funkcje grzewcze.

Kominki powinny być stawiane w dużym, przestronnym pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 20-30 metrów kwadratowych. Wokół niego powinna być pozostawiona wolna przestrzeń. Szczególnie istotną kwestią jest połączenie kominka z kominem domu. Jest rzeczą zrozumiałą, że kominek musi mieć swobodny dostęp do komina. Szerokość komina warunkuje to, jakiej mocy wkład kominkowy będziemy mogli zastosować. Z tego powodu optymalna średnica komina powinna wynosić 180 -250 mm.

Z czego powinien być wykonany kominek w Twoim domu?

Obecnie obudowy kominków najczęściej wykonywane są z kamienia naturalnego. Tradycyjnie stosuje się w nich żeliwne wkłady kominkowe. Warto jednak rozważyć również wybór wkładu z okładziną szamotową. Tego rodzaju wkłady są mniej popularne ze względu na nieco wyższą cenę. Mają one jednak tę niezaprzeczalną zaletę, że dłużej utrzymują ciepło. Żeliwo nagrzewa się bardzo szybko, szybko jednak traci ciepło. Okładzina szamotowa sprawia, że spalane drewno uzyskuje wyższą temperaturę, co pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła.  Wkłady stalowe z okładziną szamotową są również wygodne w czyszczeniu.

Ciepło w całym domu?

Jeżeli chcemy, by ciepło uzyskane dzięki kominkowi rozchodziło się po całym domu, konieczna będzie instalacja odpowiedniego systemu rozprowadzającego. Składa się on z aparatu nawiewnego, przewodów i anemostatów. Ciepłe powietrze wytworzone w kominku jest rozdmuchiwane przy pomocy wentylatora, a następnie poprzez przewody trafia do różnych pomieszczeń w naszym domu.

Odpowiedni opał pozwoli Ci cieszyć się ciepłem kominka przez długi czas

Należy pamiętać o tym, że nawet najlepszy kominek nie zda egzaminu, jeżeli nie będziemy stosować w nim odpowiedniego opału. Zanim włożymy drewno do kominka zawsze powinniśmy upewnić się, że jest suche - sezonowane. Próby palenia mokrym drewnem mogą nie tylko prowadzić do zadymienia pomieszczenia, ale i spowodować trwałe uszkodzenie kominka i komina.

Koszty budowy kominka mogą się bardzo różnić w zależności od jego rozmiarów, rodzaju obudowy i zastosowanego wkładu, ewentualnej budowy systemu rozprowadzającego ciepło. Najtańszy kominek to koszt ok. 6-7 tys. zł, za wersję z systemem rozprowadzającym ciepło zapłacimy nieco ponad 10 tys. zł (w zależności od rodzaju wkładu kominkowego).

Źródło zdjęcia: fotolia.com

Zapraszamy do kontaktu

Telefon: 609-518-526
Telefon: 696-383-411